Teātris un politika. Ieskats Zelta maskas notikumos

Līvija DŪMIŅA


Politika ir aktuālais temats Krievijas teātrī – par to varēju pārliecināties, Lieldienās viesojoties Maskavā. Jau trīspadsmito reizi Krievijas nacionālās teātra prēmijas un festivāla Zelta maska laikā ārzemju viesiem tiek rīkota īpaša programma Russian Case, kas piedāvā ieskatu Krievijas teātra norisēs. Divas no manis redzētajām izrādēm veltītas varas tēmai, taču programmā bija arī vēl citas.

Viens no Krievijas spices režisoriem Konstantīns Bogomolovs Sanktpēterburgas teātrī Prijut komedianta pēc Šekspīra traģēdijas Karalis Līrs motīviem 2011. gada rudenī iestudējis provokatīvu un kritiķus divās nometnēs sašķēlušu izrādi Līrs. Komēdija, darbību pārceļot uz PSRS Otrā pasaules kara laikā, kaut, protams, runājot par vēsturi, režisors domā par šodienu. Russian Case ietvaros notikušajā diskusijā Teātris un vara Bogomolovs stāstīja, ka viņa Līrs tika cenzēts, jo vadībai bail iekulties problēmās ar varu. Jāpiebilst, ka Bogomolovs un Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins ir vienojušies par sadarbību un šogad Krievijas režisors iestudēs izrādi Latvijā.

Savukārt Teatr.doc pērnā gada novembrī pirmizrādi piedzīvoja Jeļenas Greminas lugas Divi tavā mājā iestudējums Mihaila Ugarova un Talgata Batalova režijā, turpinot smelties tēmas no politikas apcirkņiem – pērn redzētā Stunda astoņpadsmit veltīta plašu rezonansi guvušajai jurista Sergeja Magņicka lietai.

Arī Divi tavā mājā pamatā ir dokumentāls stāsts, kura galvenie varoņi ir Baltkrievijas opozicionārs, prezidenta amata kandidāts Vladimirs Nekļajevs un viņa sieva mājas aresta laikā. Starp citu, teātra pastāvēšanu finansiāli nodrošina tieši dramaturģe Gremina.

Šā gada Russian Case programmas veidotāja, teātra kritiķe Jeļena Kovaļska diskusijā, raksturojot valdošo noskaņojumu, norādīja, ka inteliģence patlaban ir sašķelta. Ilūzijas par inteliģences vienotību, nostājoties opozīcijā valdošajai varai, sabrukušas pēc tam, kad Nāciju teātra mākslinieciskais vadītājs, slavenais aktieris Jevgeņijs Mironovs un populārā teātra un kino aktrise Čulpana Hamatova piedalījās Putina priekšvēlēšanu kampaņā. Viņasprāt, šis populāro mākslinieku solis liecina par to, cik ļoti teātra darbinieki ir atkarīgi no valsts. Jāpiebilst, ka Čulpana Hamatova savas izvēles dēļ nepatīkamus brīžus piedzīvoja 8. aprīlī notikušajā Krievijas kinoakadēmijas balvas Nīke ceremonijā, kur līdz ar kolēģi Dinu Korzunu, pateicoties darbībai abu dibinātajā labdarības fondā Dāvā dzīvi, saņēma akadēmijas padomes specbalvu Par humānismu. Par skandālu 25. Nīkes ceremonijā parūpējās tās vadītāja Ksenija Sobčaka, jautājot Hamatovai – ja nenodarbotos ar labdarību, vai arī tad atbalstītu Putinu. (Aģitācijas rullītī aktrise uzsver, ka visi Putina dotie solījumi fondam ir izpildīti.) Aktrise no atbildes izvairījās, sakot, ka šie tomēr ir kino svētki.

Turpinājums sekos.