Krievijas Akadēmiskais jauniešu teātris, Maskava

NEIZŠĶIRTS ILGST TIKAI MIRKLI

Pēc Ichoka Mera romāna

Inscenējums un režija: Mindaugs Karbauskis
Māksliniece: Anna Fedorova
Kostīmu māksliniece: Nataļja Voinova

Lomās: Aleksandrs Grišins, Iļja Isajevs, Darja Semenova, Nellija Uvarova, Ramiļja Iskanders, Aleksandrs Doroņins, Dmitrijs Krivoščapovs, Vladislavs Pogiba, Tarass Epifancevs

Izrādes garums 1 stunda un 50 minūtes.

Nominācija 2011. gada prēmijai „Zelta Maska” kategorijā „Labākā mazformāta dramatiskā izrāde”, „Labākais režisora darbs”, „Labākā vīrieša loma” (Iļja Isajevs).

„Rossijskaja gazeta”

Mierīgā un kaitinoši samudžinātā izrādes faktūra ievelk skatītājus monotonā un ar emocionāliem iespraudumiem nepiebārstītā nebeidzamā maiņas rituālā. Tā Isaaka Inna meita „Žīdietes” partitūru nomainījusi pret savu dzīvi, dodot saviem draugiem iespēju nodziedāt aizliegtu operu. Tas ir viens no pirmajiem izrādes stāstiem, un tajā visvairāk satriec bezgalīgi izstiepta acumirkļa izjūta. Inna, novelkot puskažociņu ar Dāvida zvaigzni, slepeni no ebreju geto dodas uz pilsētu pie savas draudzenes un dziedātājas Marijas Blaževskas, kas glabā vērtīgo partitūru. Viņa nesteidzas, bet tajā laikā nenovēršami tuvojas komandantstunda. Draudzīga saruna, rokasspiedieni, novēlota atgriešanās geto, nāve. Vienkārši un nevaronīgi izvēles mirkļi, par kuru nākas maksāt ar dzīvību. Apkārt tiem norisinās Karbauska izrāde, kas eleganti ignorē sēras un asaras. Ne tāpēc, ka tām nebūtu vietas geto, bet gan tādēļ, ka tām nav vietas dzīvē, kas, kā rāda Karbauskis, pati ir geto – neizbēgama cilvēka pamešana pasaulē, no kuras viņam visdrīzāk nāksies aiziet.
Karbauskis savas izrādes bezkaislību noved līdz augstākajai pakāpei, neprasot līdzjūtību.
Ābrams Lipmans pat nepakustēsies beigās, kad Šogers viņam piedāvās briesmīgu darījumu. Lai glābtu geto bērnus, viņa dēlam Isaakam jāuzvar šaha spēlē, bet pašam jāmirst. Ja viņš zaudēs, tad mirs gan viņš, gan bērni. Tomēr vienmēr paliek neizšķirta glābiņš, kad nemirst neviens. Isaakam šāds darījums nav iespējams. Viņš noved partiju līdz mūžīga šaha situācijai vai uzvarai. Un izvēlas uzvaru. Šo briesmīgo un izteikti šekspīrisko izvēli Isaaks veic bezbailīgi un mierīgi. Un tāpat to uzver Ābrams. Jo apmaiņā pret savu dzīvību viņš saņem brīvību.